Centrala telefoniczna na karty SIM? wirtualna centrala telefoniczna w chmurze np. od Orange? a może wirtualna bzdura?…

Centrala telefoniczna na karty SIM? wirtualna centrala telefoniczna w chmurze np. od Orange? a może wirtualna bzdura?…

Ponieważ bardzo często zadajecie mi pytania odnośnie współpracy projektowanych przeze mnie i wdrażanych systemów VOIP z kartami SIM różnych operatorów chciałbym wyjaśnić kilka wątpliwości i rozwiać kilka mitów.

 

Bardzo często trafiają do mnie Klienci, którzy po obejrzeniu moich filmów na kanale YouTube odnośnie integracji centrali z systemami CRM, dashboardu do obsługi połączeń i wielu różnych funkcji wyobrażają sobie system VOIP jako magiczne pudełko do którego można podpiąć telefony komórkowe i realizować połączenia na karty SIM.

Telefon komórkowy i karta SIM nie były projektowane do budowania Call Center, a do tego aby skomunikować dwoje ludzi w dowolnym czasie w dowolnym miejscu – punkt – punkt.

Klasyczna karta SIM, kiedy wykonywane jest połączenie – jest zajęta, a kolejne połączenie wykonane na jej numer zwróci albo sygnał zajętości, pocztę głosową ewentualnie usługę połączeń oczekujących. Oczywiście na to mamy rozwiązanie w postaci wykonania przekierowania bezwarunkowego np. na dodatkowy numer VOIP skonfigurowany na centrali PBX, jeśli ten numer VOIP zapewnia multichanneling czyli daje możliwość wykonania wielu połączeń jednocześnie. Taka usługa w przypadku większości operatorów jest bezpłatna i rozwiązuje problem całkowicie. Natomiast połączenie wychodzące realizowane kartą SIM, zawsze możliwe będzie tylko jedno w danym czasie. Jeśli chcemy wykonać więcej niż jedno połączenie, wtedy znowu, albo realizujemy to za pomocą operatora VOIP, albo mnożymy karty SIM (bramki na wiele kart SIM) i kierujemy przez nie połączenia.

Jak to się odbywa technicznie?

Do centrali VOIP podpinamy dodatkowe urządzenie w postacie bramki GSM.

W bramce umieszczamy kartę SIM (lub wiele kart), a pomiędzy urządzeniami (Bramka – centrala) spinany jest tzw. Siptrunk, przez który następuje komunikacja (jest to taki wirtualny, sieciowy tor do transmisji rozmów). Co nam to daje? Daje nam to możliwość skierowania połączenia wykonanego na kartę SIM, np. na zapowiedź z menu wyboru, komunikaty, bota itp. Tu już nie ma ograniczeń. Daje nam to też możliwość wykonania połączenia wychodzącego przez kartę SIM, z dowolnego aparatu telefonicznego lub softphona będącego częścią systemu VOIP (nie z telefonu komórkowego).

Wielu Klientów myli te dwie kwestie, mianowicie Centrala telefoniczna na kartę SIM, a telefon komórkowy jako część systemu VOIP, a wynika to z pewnego błędnego nazewnictwa uprawianego przez takich operatorów jak Orange, Polkomtel, Play, którzy nazywają „wirtualną centralą telefoniczną” usługę polegającą na spięciu kilku numerów kart SIM jednym numerem miejskim, tyle i dosłownie tylko tyle, bo z centralą telefoniczną nie ma to kompletnie nic wspólnego, działa zupełnie inaczej i nie realizuje żadnych funkcji centrali telefonicznych. Tak więc chcący zbudować prawdziwą infolinię z zachowaniem jej wszystkich funkcji (dla których właśnie ją budujemy) to musimy zrezygnować z telefonu komórkowego jako urządzenia do prowadzenia rozmów.
Co więc jeśli pracownik pracuje zdalnie, lub jest mobilny? – wtedy instalujemy mu na komórce softphona (telefon aplikacyjny), który jest zalogowany do systemu i stanowi jego część. Taki telefon aplikacyjny posiada własny numer „wewnętrzny” dostępny dokładnie tak, jak aparat telefoniczny na biurku pracownika.

Jakie są wady takiego rozwiązania? Jakość połączenia będzie zależała od najsłabszego odcinka transmisyjnego, czyli zwykle od połączenia 3G/LTE pracownika w telefonie.

Czy nie da się połączenia przekierować na komórkę?

Da się przekierować na komórkę, ale:

– takie przekierowane jest połączeniem wychodzącym (mimo, że to Klient zainicjował połączenie do nas) – więc jest płatne

– osoba do której przekierujemy połączenie na ekranie telefonu zobaczy nie numer klienta dzwoniącego do firmy a numer systemu VOIP, który realizuje przekierowanie

– telefon komórkowy nigdy nie będzie częścią systemu VOIP i nigdy nie zrealizuje funkcji takich jak np. Przekierowanie połączeń, parkowanie połączeń, HOLD połączenia, logowanie do kolejek obsługi Klientów, nie wymieni informacji o stanie telefonu z systemem PBX, nie daje możliwości prezentacji stanu systemu na klawiszach BLF jak w przypadku aparatów podłączonych do systemu i wielu innych, dla tego, że przekierowanie połączenia na telefon komórkowy jest operacją jednostronną bez możliwości powrotu.

Dziękuję
Paweł

Shopping Cart