Centrala FreePBX, a telefony CISCO (?)

Hej,

ostatnio miałem sporo zapytań o współpracę telefonów marki CISCO z moją centralą telefoniczną, czy to w ogóle jest wykonalne, czy skoro taki telefon na allegro kosztuje 20 zł, czy można go zalogować.

Odpowiem krótko: TAK i nie jest to aż tak skomplikowane jak twierdzą niektórzy. Cena aparatów CISCO wyprzedawanych przez duże korporacje, czasem nawet kompletnie nowych egzemplarzy, fabrycznie zapakowanych potrafi oscylować w granicach kilkudziesięciu złotych, czasem nawet kilkunastu złotych za sztukę, notabene całkowicie sprawnych, w pełni funkcjonalnych aparatów VOIP.

 

 

Skąd więc taka cena za sprawny, nowy aparat? A stąd, że konfiguracja takiego aparatu w niczym nie przypomina konfiguracji klasycznego telefonu voipowego, często nie posiada nawet interfejsu webowego, albo jest on wyłączony.

Klasyczny SIP (Session Initiation Protocol), który obsługiwany jest przez Soft Switch taki jak Asterisk, a więc i freepbx i SCCP (Skinny Call Control Protocol) to protokoły kontroli sesji w sieciach komunikacyjnych opartych na protokole IP.
Protokół SIP służy do nawiązywania, modyfikowania i kończenia sesji komunikacyjnych opartych na protokole IP z jednym lub wieloma uczestnikami, podczas gdy SCCP jest protokołem zastrzeżonym przez firmę Cisco, który jest używany do komunikacji między Cisco Call Manager a telefonami Cisco VOIP i właśnie w taki sposób aparaty CISCO są konfigurowane, poprzez provisioning XMLa z Cisco Call Managera. Urządzenia Cisco obsługują głównie oba te protokoły, ale natywnie działają SCCP. Możliwości konfiguracyjne aparatów CISCO są ogromne, ale aktualizacja firmware telefonu, przełączenie go w tryb SIP, przygotowanie spójnej konfiguracji oraz dialplanu i zalogowanie do centrali, komuś kto robi to pierwszy raz może zająć sporo czasu, a wielu się poddaje.

 

Firmy wykonujące „utylizację” sprzętu odkupują takie aparaty i stwierdzając, że są nie do użytku z popularnymi centralami sprzedają za bezcen. Do tego dochodzi kwestia licencji i prawa do wykorzystania takiego sprzętu w celach komercyjnych.

Prezentację skonfigurowanego, w pełni funkcjonalnego CISCO CP-6921 pokazuję na filmie na moim kanale na Youtube.

Jeśli posiadasz telefony CISCO, albo rozważasz ich zakup i chciałbyś je wykorzystać z moją centralą, napisz do mnie na biuro@e-prolab.eu, a przygotuję Ci konfigurację.

Dzięki za uwagę 🙂

 

Shopping Cart