FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania

Ostatnie 3 lata skrupulatnie zbieraliśmy zadawane przez naszych Klientów pytania, wybraliśmy te najczęściej powtarzane i prezentujemy gotową bazę wiedzy.

Zapraszamy do lektury

  1. „Mamy 3 biura czy można ustawić tak centralę aby była zamontowana w jednym biurze a obsługiwała 3 ?”
   Tak można tak ustawić centralę. Do centrali można zalogować telefony z dowolnego miejsca na Świecie, musi być do tego przygotowana infrastruktura sieciowa – po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.
  2. „Czy była by możliwość przyłączenia linii analogowej do tej centrali czy wyłącznie konta SIP są możliwe?”
   Centrala jest typowym systemem VOIP, więc nie można bezpośrednio podpiąć linii analogowej, ale można obecną usługę zamienić na konto SIP, lub przenieść numer do operatora VOIP (robimy to z gwarancją zapewnienia ciągłości komunikacji).
  3. „Posiadamy własny sklep internetowy. Z racji tego iż od lat posiadamy ten sam numer telefonu komórkowego do kontaktu klientów, szukamy rozwiązania, które pozwoli naszym konsultantom płynnie kontaktować się z klientami.
   Chcieli byśmy by klient dzwoniąc na jeden numer telefonu komórkowego zostawał przekierowany na jedną z dwóch wolnych słuchawek telefonicznych. Mamy dwóch konsultantów i czasami zdarza się, że klienci nie mogą się do nas dodzwonić.
   Czy w związku z tym macie Państwo jakieś rozwiązanie w tej kwestii. Czy nasi konsultanci mogą prowadzić dwie rozmowy równocześnie? czy mogą dzwonić równocześnie z dwóch słuchawek? czy jest szansa na to by słuchawki były bezprzewodowe a jak najdalszym zasięgu działania?”

   Tak, nasza centrala udostępnia wszystkie te funkcje, można prowadzić rozmowy pomiędzy słuchawkami i jednocześnie mogą rozmawiać pracownicy z Klientami. Realizujemy również wielokanałowość połączeń, czyli każdy Państwa Klient który zadzwoni na numer karty SIM dodzwoni się do centrali i zostanie obsłużony.
  4. „Mamy w firmie jedną sieć kablową lan po jednym kablu na pomieszczenie, która jest używana do internetu i usług lokalnych typu samba.
   Czy można wpiąć dany system pod istniejącą sieć lan, czy musi być na oddzielnym ?”

   Tak, jak najbardziej można wykorzystać obecną sieć.
  5. „Witam! Czy bramka umożliwia przekierowywanie połączeń na telefony komórkowe? Pozdrawiam”
   Bramka jest urządzeniem wykorzystującym kartę SIM. Jeśli zadzwoni klient na numer karty SIM urządzenie jest zajęte i nie ma możliwości z tej samej karty wykonania przekierowania, taką funkcję realizujemy wtedy albo drugą kartą SIM, albo poprzez operatora VOIP. Więc możliwość przekierowania jest, ale nie wykorzystując tę samą kartę.
  6. „Witam, potrzebuje bardziej skomplikowany zestaw tzn. Centrala w jednej lokalizacji i tam 4 telefony z dodatkową słuchawką na głowę. Do tego pozostałe np. 6 szt. w różnych lokalizacja tzn. różne adresy tak żeby działały po sieci. Czy jest możliwa taka konfiguracja w tym zestawie?”
   Tak jak najbardziej jest taka możliwość. Zapewnić musimy jedynie komunikację sieciową pomiędzy wszystkimi urządzeniami.
  7. „Witam potrzebuje w firmie w której mam trzy numery telefonów stacjonarnych ale obecnie są na kartę z powodu ograniczeń (brak linii) chciałbym te trzy numery na kartach sim Podłączyć do bramki, tam dołożyć centralę i dwa aparaty jeden z tych numerów obecnie pracuje ma podpiętą centralę wirtualną Orange”
   Każdą z kart SIM można umieścić w bramce i skierować połączenia na centralę, jak również z centrali wykonywać połączenie z użyciem konkretnych kart SIM np. według ustalonej kolejności itp.
  8. „Czy świadczycie również usługi integracji systemu opartego na asterix z istniejącymi rozwiązaniami telefonicznymi? Mamy centralę Slican 1248.”
   Niestety nie wykonujemy takich integracji, Slican i tego typu rozwiązania są systemami zamkniętymi nierozwojowymi, ale chętnie pomożemy w migracji do bardziej nowoczesnego rozwiązania
  9. „Czy system freepbx byłby w stanie realizować funkcję „autoryzacji” pin kodem osoby dzwoniącej (mamy taką funkcję dostępu do serwisu 24h dla klientów z umową serwisową – zrealizowane warunkiem w usłudze wirtualnej pewnego operatora VOIP) ?”
   Tak, jak najbardziej centrala oferuje taką możliwość, aby klient zapytany o numer PIN, po poprawnej validacji był kierowany np. do odpowiedniego pracownika, na grupę, czy kolejkę, jeśli validacja jest niepoprawna możemy odtworzyć mu komunikat, przekierować w inne miejsce, słowem cokolwiek.
  10. „Witam! Poszukuję rozwiązania dla małego hotelu, 24 aparaty telefoniczne + centrala, które umożliwi gościom komunikację z recepcją, barem, spa, z ewentualną ale niekonieczną możliwością rozbudowy o udostępnione do wykorzystania dla klientów linie miejskie, w pokojach jest sieć ethernetowa – co moglibyście polecić? Pozdrawiam.”
   Możemy polecić naszą centralę telefoniczną wraz z wbudowanym modułem do obsługi hotelu, mamy również w ofercie dedykowane telefony dla branży hotelarskiej, wykonujemy również kompleksowo wdrożenia w hotelach.
  11. „Czy jest możliwość obsługi wielojęzycznej. Np. język ukraiński – wybierz 9, i jak wtedy pokierować połączenie?”
   Tak, jest taka możliwość, centrala posiada funkcję instancji językowych, gdzie po wyborze danego języka wszystkie komunikaty odtwarzane w kanale telco będą w wybranym języku.
  12. „Na co zwrócić uwagę decydując się na kupno centrali telefonicznej, żeby zmniejszyć ryzyko problemów?”
   Przede wszystkim ważne jest aby system był otwarty, z możliwością rozbudowy o nowe funkcje, ważne jest również poznanie kosztów – u nas wdrażany system to opłata jednorazowa, bez abonamentów, u konkurencji w gotowych zamkniętych rozwiązaniach nie mamy tylu funkcji a za większość musimy płacić abonament. Ważnym jest również łącze internetowe, dla obsługi VOIP wykluczone są łącza typu 3G, 4G, satelitarne, IPVPN itp.Obszernie ten temat omawiamy w artykułach:
   https://pawelmatyja.com/2022/10/29/jak-sprawdzic-czy-moj-internet-wystarczy-dla-voip/
   https://pawelmatyja.com/2023/03/11/migracja-starej-centrali-telefonicznej-na-nowoczesna-telefonie-voip/
  13. „Jak wygląda proces wdrożenia?”
   Proces wdrożenia składa się z kilku etapów:
   – omówienie potrzeb i potrzebnych funkcjonalności
   – ofertowanie sprzętu i usługi
   – przygotowanie umów wdrożenia (przy większych realizacjach)
   – przygotowanie i przedpłata proformy
   – ustalenie szczegółów konfiguracji (numeracja wewnętrznych, użytkownicy, funkcje jakie centrala ma pełnić, ustalenie tekstów zapowiedzi itp.)
   – zamówienie sprzętu
   – konfiguracja – zwykle 4-5 dni roboczych
   – wysyłka gotowego sprzętu do Klienta, zdalna pomoc w uruchomieniu
  14. „Czy jest możliwość aby państwo osobiście przyjechali zamontować sprzęt i przeszkolić pracowników oraz personel IT z obsługi?”
   Tak jest taka możliwość, kompleksowo realizujemy takie wdrożenia w szczególności jeśli są to większe systemy. Taka usługa jest wyceniana indywidualnie.
  15. „Czy jest możliwość wykupienia abonamentu za obsługę systemu?”
   Tak, oferujemy pakiety opieki technicznej nad wdrożonymi systemami, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu: https://pawelmatyja.com/services/
  16. „Czy na oferowany sprzęt dajcie gwarancję?”
   Tak dajemy pełną, pisemną, 24 miesięczną gwarancję na cały system ze wszystkimi jego urządzeniami
  17. „Czy centrala może nagrywać rozmowy?”
   Tak centrala może nagrywać każdą rozmowę przychodzącą i wychodzącą (również wewnętrzne) w zależności od potrzeb. Jest to bezpłatna funkcja wbudowana w system
  18. „Czy centrala może np. na koniec dnia wysyłać automatycznie na email raport ze statystykami rozmów odebranych, nieodebranych itp.?”
   Tak, centrala ma taką możliwość. Można zbudować dowolny raport i zautomatyzować go tak aby był wysyłany np. na koniec dnia, na koniec miesiąca itp.
  19. „Mam w firmie środowisko wirtualizacyjne i wirtualne maszyny, czy jest możliwość postawienia systemu na mojej maszynie wirtualnej?”
   Tak, jest taka możliwość, wykonujemy takie wdrożenia i są one dość częstym rozwiązaniem ze względu na wygodę dla użytkownika oraz służb technicznych Klienta.
  20. „Jakie wymagania sprzętowe muszą być spełnione dla systemu VOIP pod serwer wirtualny lub sprzętowy?”
   Dla systemu do 50 abonentów i 50 jednoczesnych połączeń wystarczy:
   – 2 rdzeniowy procesor minimum 1,5GHz na rdzeń
   – 6GB pamięci RAM
   – 160GB przestrzeni dyskowej
   Przy większych systemach rekomendujemy przygotowanie wydajniejszych maszyn.
  21. „Pracujemy w różnych godzinach w dni tygodnia, innych w weekendy, czy jest możliwość aby centrala sama dopasowywała ścieżkę dla klienta w zależności od tego kiedy zadzwonił?”
   Tak, centrala obsługuje warunki czasowe, można je dowolnie definiować i kierować połączenia na konkretne miejsca systemu w zależności od daty i godziny
  22. „Czy centrala może wysyłać smsy?”
   Tak centrala może wysyłać smsy np. z karty sim umieszczonej w bramce GSM, lub korzystając z zewnętrznych serwisów np. www.serwersms.pl, wykonujemy takie integracje
  23. „Czy centrala może wysyłać emaile?”
   Tak, centrala może wysyłać na emaila dowolne zdarzenia, informacje o połączeniach, prośby o kontakt od klientów, informacje diagnostyczne itp.
  24. „Czy każdy telefon VOIP można podłączyć do centrali?”
   Tak, do centrali można podłączyć każdy telefon VOIP obsługujący protokół SIP w wersji 2.0
   Włącznie z urządzeniami marki CISCO dostępne na rynku, które natywnie nie wspierają takiego protokołu, wykonujemy również takie konfiguracje.
  25. „Czy do systemu można podłączyć telefony aplikacyjne (softphony) i np. używać słuchawek z mikrofonem w komputerze, albo w komórce?”
   Tak, na rynku jest wiele dostępnych aplikacji bezpłatnych oraz komercyjnych dających taką możliwość, można je zalogować do naszego systemu
  26. „Czy w każdej chwili można dodać numer i użytkownika do centrali kiedy np. zatrudnię pracownika?”
   Tak, w każdej chwili można dodać dowolną ilość użytkowników i podłączyć ich pod dany scenariusz dialplanu, nie ma żadnych opłat za dodatkowych użytkowników, jedyna opłata za usługę konfiguracji zdalnej, którą wykonujemy po uprzednim uzgodnieniu ceny.
  27. „Bardzo zależy nam aby każdy klient się dodzwonił, jak przeciwdziałać połączniom nieodebranym, dla nas każde takie połączenie to strata pieniędzy”
   Oferujemy wiele możliwości i funkcji, które przeciwdziałają połączeniom nieodebranym na każdym etapie pracy systemu, bez względu na obciążenie. Mamy dostępną autorską funkcję „oddzwoń”, tutaj opisujemy jak działa: https://pawelmatyja.com/product/oddzwon-funkcja-minimalizacji-funkcji-utraconej/
   Mamy MissingCallDashboard pokazujący real time połączenia nieodebrane, po wykonaniu połączenia na numer z listy, wpis znika z dashboardu, mamy zaawansowany CallCenter Dashboard, który daje użytkownikowi kontrolę w czasie rzeczywistym nad połączeniami, oraz wiele innych narzędzi od powiadomień sms, email po pocztę głosową i wirtualnych asystentów. Gwarantujemy że każdy Klient Państwa firmy zostanie obsłużony.
  28. „Czy bramka GSM do której włożę kartę SIM daje możliwość wysyłania i odbierania smsów?”
   Tak, bramka ma graficzny interfejs w którym mamy skrzynkę odbiorczą, nadawczą i możemy z tego poziomu obsługiwać smsy, jest też możliwość skonfigurowania funkcji sms-to-email czyli forwardowania odebranego smsa na zdefiniowany adres email
  29. „Czy bramka obsługuje MMSy?”
   Bramka nie obsługuje MMSów, ale można np. wykorzystać do wysyłania zdjęć aplikację whatsApp, karta SIM może być włożona do bramki GSM a jednocześnie działać z aplikacją whatsApp i bardzo często nasi Klienci realizują to w ten sposób
  30. „Czy bramka daje możliwość masowej wysyłki smsów w ramach kampanii informacyjnych do moich klientów?”
   Tak, mamy w ofercie oprogramowanie do masowej wysyłki smsów do bazy zdefiniowanych klientów, po szczegóły zapraszamy do kontaktu
  31. „Czy system PBX posiada API, czy jest możliwość integracji z zewnętrznymi systemami?”
   Tak centrala posiada API, RestAPI, AMI, oraz obsługuje webhooki, ma też możliwość spięcia z integratorami typu zappier i wywołać dowolną akcję w dowolnej aplikacji i odwrotnie. Więc jest wiele możliwości integracji, wybór determinuje to jakie funkcje chcemy przenieść do systemu, czy ma to być integracja jedno czy dwustronna, po szczegóły zapraszamy do kontaktu. Przykład dwustronnej integracji z systemem CRM Bitrix24 prezentujemy tutaj: https://pawelmatyja.com/product/integracja-systemu-crm-bitrix24-z-systemem-telefonii-glosowej/
  32. „Jakie jeszcze funkcje realizuje centrala po za rozmowami?”
   System ma natywnie wbudowanych kilkanaście aplikacji np.:- AMD – Answer Machine Detect – wykrywanie czy rozmówca jest maszyną czy człowiekiem
   – Announcement – zapowiedzi głosowe
   – Obsługę kalendarzy
   – CallFlowControl – funkcja daje możliwość zmiany części scenariusza po wprowadzeniu kodu systemowego np. komunikat w dni wolne, wakacje itp.
   – Nagrywanie rozmów
   – Pokoje konferencyjne
   – DISA – możliwość „wdzwonienia” w system z dowolnego miejsca na świecie i wykonanie połączenia wychodzącego do Klienta z prezentacją numeru Firmy (np. teleporady w ramach danej placówki medycznej mogą być wykonane z komórki znajdującej się na drugim końcu świata, pacjent zobaczy numer placówki)
   – Dynamic Routes – bardzo zaawansowane narzędzie do dynamicznego kierowania ruchem telefonicznym w zależności od wystąpienia danych warunków, na podstawie pobranych danych z bazy danych np. o zamówieniu, na podstawie numeru NIP czy numeru PESEL Klienta itp. Ograniczeniem tej funkcji jest wyobraźnia.
   – FollowMe – funkcja dająca centrali możliwość śledzenia użytkownika podczas nadchodzącego połączenia i kierowanie tego połączenia na listę urządzeń przypisanych do użytkownika, jest więc możliwość dodzwonienia się nawet jeśli Pracownik opuści stanowisko pracy
   – IVR – Interaktywne menu głosowe dające dzwoniącemu możliwość wyboru z kim chce się połączyć, w jakiej sprawie dzwoni, itp.
   – Languages – instancje językowe dla firm wielojęzycznych – daje dzwoniącemu możliwość „globalnego” wyboru języka w jakim system odtwarza komunikaty na etapie całego flow połączenia
   – Własne punkty wejścia w dialplan (własne customowe funkcje i aplikacje)
   – Misc Destination – dowolne własne cele połączeń, np. telefony komórkowe do przekierowań
   – Paging&Intercom – intercom czyli możliwość spięcia w grupę dowolnych numerów abonentów i wywołanie ich w trybie głośnomówiącym
   – Park&Announce – możliwość zaparkowania rozmowy pod wirtualnym kodem, z którego można podjąć połączenie z dowolnego aparatu, wykorzystywane w dużych firmach
   – PropertyManagement – system obsługi hotelu
   – Queue – kolejki dystrybucji połączeń przychodzących oraz kampanii połączeń wychodzących
   – RingGroups – grupy rozgłoszeniowe
   – VAD – Voice Active Detect – wykrywanie mowy
   – Time Conditions – warunki czasowe, gdzie centrala realizuje różne elementy dialplanu w zależności od daty i godziny kiedy połączenie jest inicjowane
   – VoiceMail – poczta głosowa
   I wiele innych. Wszystkie wymienione opcje są dostępne w natywnie w systemie bez opłat dodatkowych.
   Dodatkowo np:
   – TextToSpeech – generatory głosu naturalnego (czytanie tekstu głosem ludzkim)
   – ASR – Systemy zamiany mowy na tekst
   – Integracje z wirtualnymi asystentami (Botami itp.) – usługi dodatkowe które wyceniamy osobno.
  33. „Czy można gdzieś poczytać o wdrożeniach, zobaczyć jakie funkcje wykorzystują inni klienci?”
   Tak, zachęcamy do zapoznania się z naszym działem CaseStudy, gdzie opisujemy konkretne realizacje: https://pawelmatyja.com/category/case-study/
  34. „Nie wiem czy moja sieć jest gotowa na wdrożenie systemu voip, czy da się to jakoś sprawdzić?”
   Tak oferujemy usługę audytu przed wdrożeniowego, usługa jest bezpłatna dla Klientów, którzy zdecydują się na wdrożenie z nami. Nawet jeśli nie wdrożysz systemu, dostajesz raport z informacją co należy poprawić, zmienić aby taka możliwość była. Na temat usługi można przeczytać, oraz zamówić ją tutaj: https://pawelmatyja.com/product/pomiar-i-audyt-sieci-pod-katem-jakosci-uslug-glosowych-voip/
  35. „Czy macie możliwość zalogowania się zdalnie do centrali, którą zakupię u was?”
   Tak, ale tylko w ramach umowy obsługi abonamentowej, po uprzednim wyrażeniu zgody Klienta. Nie pozostawiamy sobie „bocznych drzwi” do systemów informatycznych naszych Klientów.
   W każdej chwili jest oczywiście możliwość skorzystania z usług typu anydesk lub teamwiever i wykonania zmian jeśli jest taka możliwość i Klient o to poprosi.
Shopping Cart